Настоящий подарок с любовью и заботой! Подарите вашему близкому Именной Сертификат о том, что за него была подана записка и отслужен Молебен о его Здравии и Благополучии всем Святым в Даниловом монастыре. Подать записку на молебен и получить Сертификат. Пример Сертификата можно посмотреть ЗДЕСЬ

Адрес электронной почты
Пароль
Я забыл свой пароль!
Входя при помощи этих кнопок, вы подтверждаете согласие с правилами
Имя
Адрес электронной почты
Пароль
Регистрируясь при помощи этих кнопок, вы подтверждаете согласие с правилами
Сообщество

Православная молитва - Православная книга

16 июля (по старому стилю 3 июля)

Память святых угодников Божиих:
преподобного Александра монаха, обители «Неусыпающих» первоначальника, Константинопольского; преподобных Анатолия, в Ближних пещерах почивающего, и Анатолия затворника, в Дальних пещерах почивающего, Печерских; святителя Анатолия, патриарха Константинопольского; священномученика Антония (Быстрова), архиепископа Архангельского, Холмогорского; святителя Василия, архиепископа Новгородского (местно); святителя Василия, епископа Рязанского; благоверных князей Василия и Константина Всеволодовичей Ярославских, чудотворцев; преподобного Георгия отшельника, Грузинского (местно); мучеников Диомида, Евлампия, Асклипиодота и мученицы Голиндухи; мученика Иакинфа Римского; преподобных Иоанна и Лонгина Яренгских; блаженного Иоанна, Христа ради юродивого, Московского; мучеников Мокия (Мокиана) и Марка; преподобного Никодима Кожеезерского (Хозьюгского); священномученика Сильвестра (Ольшевского), архиепископа Омского; священномученика Филиппа II, митрополита Московского и всея России, чудотворца; блаженных Фомы, Иродиона, Михаила, Иоанна и Василия, Христа ради юродивых, Сольвычегодских (местно).

Поздравляем именинников!

Тропарь, глас 3 (преподобным Анатолию, в Ближних пещерах почивающему, и Анатолию затворнику, в Дальних пещерах почивающему, Печерским):
Преблаженнии и богоноснии отцы наши, Анатолие и Анатолие затворниче, яко стяжавшие дерзновение ко Господу равноангельным своим житием, егоже ради обогати Христос нетлением и чудесы мощи ваша, молим вас прилежно: испросите душам нашим очищение и велию и богатую милость.

Кондак, глас 4 (преподобным Анатолию, в Ближних пещерах почивающему, и Анатолию затворнику, в Дальних пещерах почивающему, Печерским):
Богатство благодати и сыноположения стяжавше многими подвиги и добродетельми, ихже ради Христос всели души ваша в Небесная селения Своя, даровав благодать нетления и чудес мощем вашим, к нимже притекающе вопием: радуйтеся, Анатолие и Анатолие затворниче, ликов иночествующих похвало и украшение.

Тропарь, глас 4 (святителю Василию, епископу Рязанскому):
Первее в Муроме святительством почтен был еси, из негоже неправедно изгоняем, на мантию, яко на легкий корабль, возшел еси, на нейже паче естества, яко бесплотен, по водам шествие творя, промышлением Вышняго и заступлением Богоматере управляем, богоспасаемаго града Рязани достигл еси и в нем архиерейства престол восприим, богоданную паству Рязанскую добре упасл еси. Святителю отче наш Василие, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 8 (святителю Василию, епископу Рязанскому):
Яко многосветлая здезда от града Мурома возсиял еси, святителю Василие, по водам же дошед до града нашего Рязани, Церковь Божию добре упасл еси, просвещая люди учением и житием твоим. Поминай и ныне чада твоя, молим тя, наставниче наш добрый, и за ны Христу Богу и Пречистей Его Матери молися, да благодарною душею зовем ти: радуйся, угодниче Христов и теплый к Богу о нас молитвенниче.

Тропарь, глас 2 (благоверным князьям Василию и Константину Всеволодовичам Ярославским, чудотворцам):
Ваше отечество хвалится обагрением кровей ваших, Церковь же Божия радуется, приемши телеса ваша, людие, песненный лик составльше, духовною цевницею вопиют: ликуй, Василие, радуйся Константине, Ярославлю и всей России радосте.

Кондак, глас 8 (благоверным князьям Василию и Константину Всеволодовичам Ярославским, чудотворцам):
Яко цвети честнии розличнии, в райстей пищи процветше невещественно, отечеству своему славу велию и сродникам похвалу и честь явльше, всеистиннии победницы, великий Василие и славный Константине, но убо не престайте молящеся о граде нашем и о всех рабех своих, избавити их от напастей и бед, и всяких лютых обхождений, вопиющих вам: радуйтеся, граду нашему Ярославлю великое утверждение.

Кондак, глас 6 (мученику Иакинфу Римскому)
Древо жизни посреде души своея, веру Твою, Христе, стяжавый Твой мученик, Едемскаго рая честнейший бысть, древо прелести змиевы погубив дерзновенно духом, венчался славою Твоею, Многомилостиве.

Тропарь, глас 1 (блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Московскому):
Любве ради Христовы возненавидев мира сего с ея прелестныя красоты, в мире живый, подвизася добре, яко Ангел на земли, вечные ради жизни, и от земных достоинств таковых душу воскресив духом, плоть же поработив и повинув во всем духу, Христови распяся и к Божественней высоте пресветло взятся благодатно, прииде в Небесный Чертог, идеже ныне, Пресвятей Троице со Ангелы предстоя, во свете неизреченныя радости веселишися, преблаженне Иоанне, тем благодарственно вопием ти: слава Избравшему тя в Руси, блаженне, устава изрядна, слава Укрепльшему тя в народе, слава молитвами твоими и нас Спасающему.

Кондак, глас 8 (блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Московскому):
Святое и пренепорочное понес еси самовольное мучение, яко вено пречестное, принесл еси тело твое к Пресвятей Троице и Пречистой Богородице и ту сотворил еси честное твое преставление. Терпением твоим и смирением ангельские лики удивил еси и диавола мучителя посрамил еси, от человек отгоняеши духи темныя, различная исцеления подавая. Радуйся, благоюроде Иоанне, с блаженным Василием, и печаль нашу на радость преложи, молися прилежно стране Российстей от междоусобныя брани и от безбожных язык избавитися. Радуйся, земли Российския удобрение и града нашего Москвы великое утверждение.

Тропарь, глас 8 (преподобным Иоанну и Лонгину Яренгским):
Яко звезды многосветлыя, от юности возсиявше, освятили есте сердца верные пренесением честных мощей ваших, добродетельми чудес ваших, во плоти яко бо Ангели на земли, показастеся, пощением насаждени бысте, яко древо при водах воздержания, напоени струями слез ваших, и скверну омысте, сего ради явистеся приятелище Божия Духа, Иоанне и Лонгине, молите Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 8 (преподобным Иоанну и Лонгину Яренгским):
Явистеся светильницы всесветлии, во плоти Ангели, яко живота древо райское, пощением и бдением, и верою возращаеми, процвели есте. Молитвами своими Небесную благодать приемше, врачеве же крепции явльшеся, исцеляете недужныя и души с верою прибегающих к раце мощей ваших, чудотворцы славнии, Иоанне и Лонгине, сего ради вси верою и любовию вопием: радуйтеся, Поморстей стране похвало и утверждение.

Тропарь, глас 4 (преподобному Никодиму, Кожеезерскому (Хозьюгскому):
Яко безплотен, отче, пожил еси на земли, смирением и в яме пребыванием с молитвами превозносящегося врага смирил еси, яко крин воистину процвел еси, избранный кинамон и высокий кипарис, и плодовитая маслина, и финикс сладкий, и кедр благоуханный, и валсам чистый, терние злострастия искоренил еси и жилище Всесвятаго Духа был еси, темже поминай память твою днесь празднующих, Никодиме чудотворче, да вси радостными гласы воспеваем Христа Бога нашего, Иже тебе даровавшаго исцелений благодать.
Кинамон – корица, душистое коричное дерево.
Валсам – бальзам.

Кондак, глас 2 (преподобному Никодиму, Кожеезерскому (Хозьюгскому):
Пустыню, яко царский чертог, усердно возлюбил еси, в нейже жестокое показа житие многолетным пребыванием, очистив свою душу и ум от страстей, и сего ради Святаго Духа предивно приятелище бысть, Никодиме преподобне, Егоже действием и чудесы обогатился еси, темже и мы почитаем подвиги твоя, всеблаженне, но, яко имеяй дерзновение ко Пресвятей Троице, молися непрестанно о всех нас.

Тропарь, глас 5 (святителю Филиппу II, митрополиту Московскому и всея России, чудотворцу):
Радостный возсия день светлаго торжества: днесь церковная расширяются недра, приемлюще духовных даров неоскудеемо боготворное сокровище, струю благодатей неисчерпаемую, источника чудесе обильна, чудотворивыя и священныя мощи твоя, святителю Филиппе. Темже моли прославившаго тя Дарователя Христа Бога о воспевающих тя и кланяющихся священным мощем твоим.

Кондак, глас 3 (святителю Филиппу II, митрополиту Московскому и всея России, чудотворцу):
Яко солнце, днесь от земных недр возсияша честныя твоя мощи, святителю. Землю же и воздух шествием твоим осветил еси и всех верных чудес богознаменьми облистал еси, чудотворец предивен и молитвенник к Богу о мире изящен явися. Сего ради вопием ти: спасай нас теплым твоим предстательством, яко ученик Божия благодати.

Православная книга почтой pravmolitva.ru

в ответ на комментарий

Комментарий появится на сайте после подтверждения вашей электронной почты.

С правилами ознакомлен

Защита от спама:

    Рекомендуем

    Мир моей души

    Сообщество