Адрес электронной почты
Пароль
Я забыл свой пароль!
Входя при помощи этих кнопок, вы подтверждаете согласие с правилами
Имя
Адрес электронной почты
Пароль
Регистрируясь при помощи этих кнопок, вы подтверждаете согласие с правилами
Сообщество

Православная молитва - Православная книга

О чем молятся Пресвятой Богородице перед иконой «Достойно есть» («Милующая»)

На чудотворной иконе Божия Матерь и Богомладенец изображены с царскими коронами на главах. Иисус сидит на левой руке Богородицы, нежно приблизив чело к Ее правой щеке; это, а также сопряжение нимбов указывают на то, что икона относится к иконографическому типу «Умиление» или «Елеуса» (по-гречески – «Милующая»). Своей правой рукой Пресвятая Богородица поддерживает правую руку Господа, в которой Он держит свиток, символизирующий закон. Справа и слева от ликов центральных фигур стоят на коленях два Ангела, а вверху часто изображают Бога Отца и Святого Духа (в виде голубя) в окружении Херувимов.
Перед иконой «Достойно есть» («Милующая») Божию Матерь просят о даровании молящимся избавления от душевных и телесных болезней, мирной жизни, плодородия земель, благословения на все добрые дела и начинания. Богородице молятся также об утешении скорбящих, о просвещении разума, избавлении от невидимых врагов, помощи в бедности и нужде, благополучной земной жизни и спасении душ наших, а также благодарят Ее по окончании добрых дел.

Молитва ко Пресвятой Богородице
пред иконою «Достойно есть» («Милующая»)
О Пресвятая и Премилостивая Владычице Богородице! Припадающе к святей иконе Твоей, смиренно молимся Тебе: вонми гласу моления нашего, виждь скорби, виждь беды наша и, яко любвеобильная Мати, потщися на помощь нам безпомощным, умоли Сына Твоего и Бога нашего, да не погубит нас за беззакония наша, но явит нам человеколюбно Свою милость. Испроси нам, Владычице, у благости Его телесное здравие и душевное спасение, и мирное житие, земли плодоносие, воздуха благорастворение, и благословение свыше на вся благая дела и начинания наша, православному воинству нашему на вся враги победу и одоление. И якоже древле призрела еси милостиво на смиренное славословие послушника афонскаго, воспевавшего Тя пред пречистою иконою Твоею, и послала еси к нему Ангела научити его пети песнь небесную, еюже славословят Тя Ангели, тако и ныне приими наше усердное молитвословие, Тебе приносимое. О Царице всепетая! Простри ко Господу богоноснеи Твои руце, имиже Богомладенца Иисуса Христа носила еси, и умоли Его избавити нас от всякаго зла. Яви, Владычице, Твою милость к нам: болящия исцели, скорбящия утеши, бедствующим помози и сподоби нас благочестно житие сие земное совершити, христианскую непостыдную кончину получити и Небесное Царствие наследити Матерним ходатайством Твоим к рождшемуся от Тебе Христу Богу нашему, Емуже со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом подобает всякая слава, честь и поклонение ныне и присно, и во веки веков. Аминь.
© Михаил Тихомиров
Цитируется в сокращении по кн.: МОЛИТВЫ ОБ УСПЕХАХ В ТОРГОВЛЕ. – М.: Изд. Тихомирова М.Ю., 2017.
Православная книга почтой pravmolitva.ru